Monitoring ochranných známek

Chraňte se před napodobiteli po zápisu ochranné známky

Zakročte včas proti těm, kdo se snaží získat podobnou ochrannou známku.

Jak vás může registrace podobné cizí ochranné známky ohrozit?

  • sníží sílu a hodnotu vaší značky
  • poškodí dobré jméno vaší značky (např. špatnou kvalitou výrobků prodávaných pod zaměnitelným označením)
  • může parazitovat na vaší značce a způsobit odliv zákazníků
  • ohrozí vaše práva na vymáhání ochrany např. při zasahování vůči padělatelům

 

Proti registraci podobných ochranných známek se můžete bránit – pokud se o nich dozvíte včas.

Jen v rámci EU je každý týden podáno několik tisíc přihlášek ochranných známek. A nikdo nehlídá, jestli nezasahují do vašich práv a zda nemohou ohrozit vaši ochrannou známku.

Jak se bránit proti zápisu kolizní ochranné známky?

V první řadě musíte zakročit včas – nejlépe v tzv. námitkové lhůtě. Ta v EU trvá zpravidla 3 měsíce od zveřejnění přihlášky.

1. Kontaktujte přihlašovatele známky. Díky správné argumentaci můžete při vyjednávání dosáhnout vzájemné dohody – např. vymazání sporných výrobků či služeb, pro které má známka platit. Nedoporučujeme však toto vyjednávání vést na vlastní pěst. Špatnou argumentací se totiž můžete o dohodu připravit a nezbyde vám jiná možnost než složité řízení před úřadem.

2. Podejte oficiální námitky proti kolizní přihlášce ochranné známky. Námitkové řízení je komplikované a navíc s nejistým výsledkem. Úřad posoudí argumentaci obou protistran a následně rozhodne – rozhodovací praxe ale není vždy konzistentní. Proto se často vyplatí podat námitky, ale namísto námitkového řízení s protistranou vyjednávat.

Nechcete nic podcenit?

Obraťte se na nás

Jak hlídat, jestli se někdo nesnaží získat podobnou ochrannou známku?

Většina patentových úřadů zapíše nově podané přihlášky známek bez ohledu na to, jestli existují podobné nebo shodné známky. Jedinou vaší možností, jak tomu zabránit, je aktivní sledování nově přihlašovaných známek. Jen v rámci ČR je jich ročně přihlášeno okolo 146 000.

Sledování (tzv. monitoring) spočívá hlavně v pravidelné kontrole rejstříků ochranných známek a vyhledávání nových přihlášek, které jsou podobné nebo zaměnitelné s vaší známkou.

Monitoring můžeme dělat za vás – na míru nastavíme kritéria vyhledávání tak, abychom včas objevili relevantní kolizní přihlášky na daném území. V pravidelných intervalech vám je budeme zasílat a vy získáte více času se rozhodnout, zda a jak proti některé z přihlášek zakročíte.

Jak často provádět monitoring?

Monitoring slouží k odhalení přihlášek, které by mohly ohrozit vaši značku. A zakročit proti nim je nutné ještě před jejich zápisem.

Od podání přihlášky do jejího zápisu běží tzv. námitková lhůta. Pouze během ní můžete podat námitky proti zápisu ochranné známky. Pokud ji zmeškáte, úřad známku zapíše a pak už je mnohem složitější a časově i finančně náročnější proti ní zasahovat. Proto je důležité najít kolizní přihlášky ještě před jejich zápisem (registrací).

Délka námitkové lhůty se v různých státech liší. V rámci EU je 3 měsíce, v USA pouhých 30 dní. Monitoring byste této lhůtě měli přizpůsobit – např. v EU je vhodné provádět monitoring 1x měsíčně, případně minimálně 1x za 2 měsíce. V USA pak 2x měsíčně.

Objevili jste v rámci monitoringu přihlášku ochranné známky, která zasahuje do té vaší?

Každý majitel starší platné ochranné známky se může ohradit proti novým přihláškám ochranných známek, které do té jeho zasahují. Musí to ale stihnout v tzv. námitkové lhůtě. Ta v EU trvá zpravidla 3 měsíce od zveřejnění přihlášky.

Optimálním postupem je podat oficiální námitky proti kolizní přihlášce ochranné známky a zahájit vyjednávání s protistranou. Díky správné argumentaci a judikatuře můžete dosáhnout výhodných dohod a svého cíle, vyplatí se proto u známkových sporů obrátit na odborníky.

Nechcete nic podcenit?

Obraťte se na nás

Kolik stojí monitoring 1 známky?

Česká republika

od 350 Kč / měsíc při roční platbě

Evropská unie

od 500 Kč / měsíc při roční platbě

Další státy

na dotaz – dle konkrétních států a označení

Jste na správném místě

Chcete mít přehled o rizikových přihláškách ochranných známek?

Uděláme jej za vás.

Budeme potřebovat vidět vaši ochrannou známku (nebo označení) a znát výrobky a služby, pro které ji používáte.

Jak obvykle probíhá spolupráce?

01

Zavoláme si nebo se sejdeme

Na úvodní konzultaci společně nastavíme strategii monitoringu a vybereme monitorovaná území

02

Vytvoříme cenový odhad

Na základě poskytnutých informací a vybraném území vytvoříme kalkulaci, kterou vám předáme k odsouhlasení

03

Nastavíme monitoring

Pravidelně budeme pomocí softwarových nástrojů kontrolovat přihlášky známek na vybraném území, a to tak, aby zachytil téměř každou variaci podoby hlídaného označení (včetně fonetické, vizuální i významové podoby)

04

Získáváte přehledy na váš e-mail

V pravidelných intervalech vám budeme zasílat přehled potenciálně rizikových přihlašovaných označení. U vysoce kolizních označení probereme možnosti dalšího postupu.

Kontakt

Chcete se na něco zeptat?

O monitoring se u nás stará

Michaela Mazáčová

Patent Attorney

Reference

S ochranou značky na nás spoléhají namátkou tito klienti